Відновлення рослин від весняних заморозків

Що таке процес приморозку для рослини, та методи які ми рекомендуємо для відновлення рослин після весняних заморозків
07.04.2021

Весна на території України досить мінлива, і часто буває що приємне денне сонечко змінюється на нічні приморозки. Процес нічних приморозків, з року в рік не повторюється. Наприклад денна температура +8 °С, а вночі -7 °С може змінюватись як травні якщо це пізнє потепління  або в квітні як це відбувається цього року.

Для озимих культур заморозки це справжнє випробування. Особливо коли безсніжна зима і низькі запаси вологи в ґрунті. Рослини не можуть загартуватися і не готові до різких перепадів денної плюсової та нічної мінусової температури.

Раннє азотне і надмірне живлення озимих може спричинити негативний ефект, коли рослини йдуть в ріст, а потім підмерзають.  

Для того щоб зберегти озимі культур,від ураження морозами, слід зрозуміти, що відбувається в рослині під час заморозку.

Основною причиною ушкоджень рослин при замерзанні є утворення кристалів льоду в міжклітинному просторі – лід відтягує воду з цитоплазми, зневоднюючи її. В подальшому відбувається зміна рН клітинного розчину, денатурація білків, збільшення концентрації неорганічних іонів, які мають токсичну дію. Також ушкоджуються мембрани та механізми активного транспортування речовин через мембрану, відбувається пасивний відтік цукрів та калію з клітин. 

При ураженні мембран мітохондрій, хлоропластів та інших структур порушуються їхні функції, що спричиняє їхнє руйнування.

Приморозки стебла в озимої пшениці

Озимі культури мають здатність мінімізувати вплив низьких температур шляхом утворення так званих антифрізних білків, які зменшують кристали льоду, також вони виробляють низку амінокислот, які знижують точку замерзання цитоплазми, цукри та кислоти для протидії морозу.

 Для того щоб відновити ріст рослин, ушкоджених морозом навесні, слід вжити певних заходів, зокрема:

  • забезпечити рослини вільними амінокислотами для компенсації втрачених резервів і зменшення витрат енергії на відновлення природного складу білків;
  •  наситити рослинні тканини органічними кислотами, вітамінами, гормонами для перерозподілу поживних речовин;
  • наситити рослини доступними елементами живлення, зокрема калієм, для активного синтезу цукрів;
  • створити максимально комфортні умови для подальшого живлення й формування генеративних органів рослин.

Заморозки цвітіння на дереві

Для продуктивного відновлення існує низка продуктів для швидкого відновлення весняних заморозків:

  • Tecamin Max – біостимулятор антистреант на основі рослинного екстракту з високим вмістом амінокислот. Текамін Макс застосовується у період вегетації для позакореневого підживлення на відкритих і захищених грунтах. Вноситься при достатньо розвинутій листковій поверхні рослин. Сумісний з більшістю пестицидів та агрохімікатів.

  • Agriful – швидкодійний природний біостимулятор. Агріфул вноситься безпосередньо в кореневу зону рослин через системи крапельного поливу, шляхом традиційного поливу, впорскування (ін’єкції) в кореневу зону і т.п.
  • Tecamin Flower – біостимулятор спеціально розроблений, шоб поліпшити цвітіння і зав’язування плодів, зменшуючи осипання плодів. Текамін Флавер – це унікальне поєднання макро і мікроелементів, підібране таким чином, щоб забезпечити живлення рослини та зав’язування плодів у найбільш критичних фазах розвитку. Екстракт морських водоростей містить натуральні фітогормони – ауксини та цитокініни, які стимулюють розвиток кореневої системи та вегетативного росту, а також полісахариди – швидко доступне джерело доступної енергії для потреб рослин і ґрунтової мікрофлори.

Заморозок цвіту яблуні