Яка необхідність, які є види біостимуляторів, та можливості їх застосування в фермерстві

Необхідність в біостимуляторах, їх види, можливість застосування
31.03.2021

Що ж воно таке – біостимулятори?

Незважаючи на всі зусилля щодо уточнення нормативної бази стимуляторів, ніде у світі, зокрема в Європейському Союзі та США не існує законодавчого та/або нормативного визначення рослинних стимуляторів.

Однак ми можемо скористатися рішенням фермерської галузі   Європейської Ради, що говорить про те, що рослинні стимулятори містять речовини та / або мікроорганізми, функція яких при застосуванні до рослин або ризосфери, здатна стимулювати природні процеси для поліпшення засвоєння поживних речовин, ефективність впливу поживних речовин, толерантність до стресу, абіотичний фактор та якість врожаю.

Біостимулятором є речовина, і / або мікроорганізм , який використовується , щоб стимулювати природні процеси і обмін речовин у рослинах, щоб поліпшити їх витривалість до абіотичних стресів і якості врожаю. Вони також сприяють забезпеченню поживними речовинами, кондиціонують ризосферу та посилюють активність мікрофлори ґрунту.

Біостимулятори не є засобами захисту рослин, а отже, підвищують силу рослини, не запобігаючи безпосередньо хворобам чи шкідникам. 

Абіотичні стреси породжуються зміною середовища посіву. Такі кліматичні зміни, як посуха, висока температура, мороз, вітер та град, впливають на чутливість рослин :

 • знижене випаровування
 • Менша фотосинтетична активність
 • Вплив на компоненти врожаю

Ці абіотичні симптоми призводять до зниження врожайності .

Біостимулятори застосовують для впливу на фізіологічні процеси рослини, прискорення фотосинтезу, підвищення ефективності живлення, підвищення абіотичної стійкості. Це дає змогу краще реалізувати генетичний потенціал рослини та покращити якість сільськогосподарської продукції. Не виключено, що біостимулятори впливатимуть і на ростові процеси, проте це не є їхнім головним призначенням.

Сучасні фахівці агросфери вважають, що реалізувати високий генетичний потенціал сучасних сортів та гібридів сільгоспкультур можливе лише за рахунок введення до технологічних процесів додаткових стимулюючих речовин.

Види біостимуляторів

Види та класифікація біостимуляторів

Сьогодні існує кілька груп біостимуляторів рослин, які застосовують для кореневого живлення, покращення засвоєння елементів та зниження негативного впливу стресових факторів на рослинний організм.

 • Мікробні препарати. До цієї групи входять біостимулятори, що мають у складі живі бактерії та гриби, а також препарати, що містять інактивовані мікроорганізми та/або їхні метаболіти. Мікробні біостимулятори провокують виділення органічних кислот кореневою системою рослин, за рахунок чого розчиняють важкодоступні речовини ґрунту і елементи живлення стають більш доступними рослині. Також вони стимулюють фіксацію азоту. 
 • Амінокислоти та білкові гідролізати. Це суміші пептидів та амінокислот, отриманих шляхом ферментативного та/або хімічного гідролізу білків тваринного чи рослинного походження. Амінокислотні біостимулятори стимулюють метаболізм вуглецю та азоту, підвищують їхню асиміляцію, регулюють ферменти фотосинтетичного циклу. Застосування деяких амінокислот зменшує негативний вплив вільних радикалів, що сприяє пом’якшенню екологічного стресу для рослини.
 • Гумінові та фульвові кислоти. Джерелом цих сполук є корисні копалини (леонардит) або природні гумусовані органічні речовини такі як торф, компости, вермикомпости. Такі біостимулятори підвищують доступність фосфору та деяких інших елементів живлення для рослини, активізують перенос більшої частини іонів та метаболітів через клітинну мембрану. Гумінові речовини також проявляють ауксин, цитокінін та гібереліноподібну активність, чим стимулюють розвиток кореневої системи.
 • Екстракти морських водоростей. Такі препарати містять полісахариди, фітогормони, амінокислоти та деякі елементи живлення (мікро- і макро), що початково містилися у «донорських» бурих водоростях Laminaria digitata, Ecklonia maxima, Fucus vesiculosus, Ascophyllum nodosum та ін. Біостимулятори з екстрактів водоростей часто мають гормоноподібний вплив на рослинний організм, стимулюють роботу кореневої системи, нормалізують транспірацію та сприяють підвищенню міцності клітинної мембрани, що знижує чутливість рослини до впливу стресових погодних факторів.Водорослі для виготовлення біостимуляторів
 • Мікроелементи. Такі мікроелементи, як Cu, Co, Se та Si мають властивості біологічно активних речовин та можуть застосовуватись у якості біостимуляторів, що підсилюють роботу ферментів, стимулюють синтез фітогормонів та впливають на терморегуляцію і транспірацію у організмі рослини. З певними обмеженнями до класу цих біологічно активних речовин також можна віднести фосфіти, що можуть проявляти стимулюючі властивості та фунгіцидну дію.
 • Фітогормони. Препарати, що містять рослинні гормони — отримані ферментацією рослинної сировини або ж синтетичні. Таких біостимуляторів наразі на світовому ринку не так багато. Окремо слід відзначити стимулятор на основі брасиностероїдів, що допомагає реалізувати максимальний генетичний потенціал культури. Цей клас фітогормонів викликає поділ клітин та стимулює вегетативний ріст рослини. Встановлено, що в низькій концентрації брасиностероїди впливають не тільки на процеси росту й розвитку рослин, а й підвищують їхню стійкість до різних стресових чинників, у тому числі до посухи, різких коливань температури та пестицидного ураження.Мікроелементи які використовують біостмулятори

Біостимулятори мають відповідні органічні субстанції, що можуть покращувати доступ рослин, наприклад, до азоту в ґрунті та навіть в повітрі. Сьогодні виробництвом та застосування біостимуляторів зацікавились вже найбільші світові компанії – виробники ЗЗР. Вони поступово заходять на цей ринок, а де є розширення ринку, там є і зловживання. Мабуть, усі аграрії чули про «святу воду», якою досить покропити поле, щоб отримати небувалі врожаї, та «чудодійну таблетку» від усіх проблем. Адже самі такі чудеса пропонують деякі недобросовісні виробники та продавці. Контрафакт на ринку ЗЗР — вже давно звична справа. Так само і в сегменті біостимуляторів існує багато неперевірених засобів з недоведеною ефективністю, що їх позиціонують як надзвичайно корисні.

Обираючи препарати такого роду для своєї технології, потрібно врахувати кілька важливих моментів:

 • Наявність у відкритому доступі результатів досліджень роботи та ефективності біостимулятора. Багаторічних і при цьому не лише лабораторних, а й практичних — у реальних господарствах.
 • Наявність чіткого пояснення механізму роботи біостимулятора без загальних фраз «підвищує врожайність на … відсотків», «стимулює та впливає, робить краще, ніж було».
 • Досвід аграріїв, що вже застосовували препарат на своїх полях і мають певні результати.
 • Оцінку від науковців, що займаються вивченням роботи біостимуляторів.

Збирати цю інформацію, звичайно, потребує певних витрат часу, але краще витратити трохи часу на пошуки дійсно працюючого біостимулятора, аніж витратити гроші на «святу воду».

Можливість застосування біостимуляторів на рослини є досить різні.

Для того щоб ефект від використання мікродобрив та біостимуляторів був відчутним потрібно провести повний аналіз як дялянки так і води. В першу чергу агроному, потрібно зрозуміти які саме мікро елементи рослині потрібно і в яких дозах їх надавати, в яких грунтах рослина росте і яке підживлення буде ефективнішим, яку твердість та якість води використовують для поливу, та це все коригувати для правильного розвитку. 

Більшість рослин дають урожай приблизно на 10-15% від свого потенціалу, а стрес є однією з основних причин втрати врожаю. Біостимулятори для рослин — це похідні з різних природних речовин, які активують природні біологічні процеси та допомагають культурам впоратися зі стресом і досягти свого максимального генетичного потенціалу з точки зору врожайності і якості. І якщо ще кілька років тому про них ніхто не чув, то зараз цей ринок стрімко розвивається в сільському господарстві, збільшуючись на 12-15% в рік.